همه چیز در مورد پلی استایرن|گریدهای پلی اسایرن|قیمت خرید پلی استایرن

ظروف یکبار مصرف پلی استایرن

پلی استایرن پلیمری است که به دلیل ویژگی های خاص و کم بودن هزینه ساخت در دنیای پیشرفته امروزی کاربرد زیادی یافته است.
از مشخصات آن محدوده رنگ بسیار مناسب ،شفافیت، سختی و جذب کم آب است. مونومر آن یعنی استایرن از مشتقات بنزن است. این مونومر مایعی بیرنگ و روان است که به آسانی پلیمریزه می شود.
این پلیمر آمورف و در نتیجه شفاف است. به دلیل اینکه موقعیت خاص حلقه بنزن متغیر است و حالت تبلور را نشان می‌دهد.
برخلاف ویژگی‌های کلی در بسیاری وقت‌ها بسیار شکننده است . به همین دلیل روش های متعددی برای اصلاح خواص مکانیکی پلی استایرن ارائه شده که موفق ترین آنها کوپلیمر کردن و آلیاژ کردن با لاستیک است.

کوپلیمرهای استایرن

در صنعت بسیاری از کوپلیمرهای مختلف استایرن تولید شده اند و بازار فروش خوبی دارد.
پلیمرهایی که در ساختار خود بوتادی ان دارند از بهترین انواع پلیمرها هستند. در نسبت مناسب مونومرها این کوپلیمرها به صورت الاستومرهای مصنوعی معروف به لاستیک استایرن بوتادین SBR درمی‌آیند.

گروه مهم دیگری از مواد تر-پلیمر های سه گانه اکریلونیتریل بوتادین استایرن ABS هستند.
انواع مختلفی از این پلیمرها با تغییر نسبت مونومرها و همچنین تغییر شرایط واکنش به دست می‌آید که به طور کلی در برابر ضربه بسیار مقاوم بوده و ترکیباتی با وضعیت سطحی مناسب تولید می‌کنند.

الیاژهای پلی استایرن

روش دیگر تولید پلیمرهای استایرن تقویت شده اختلاط فیزیکی با ذرات لاستیکی است.
چنین موادی به پلی استایرن های ضربه پذیر یا های ایمپکت HIPS معروف آند که خواص مکانیکی بهتری از حالت معمولی GPPS از خود نشان می‌دهند.
این مواد معمولاً از انحلال لاستیک درمحلول لاستیک در مونومر لاستیک و پلیمرشدن استایرن به روش معمول به دست می‌آیند.

در این فرایند مخلوطی حاوی لاستیک و پلی استایرن و همچنین مقدار کمی کوپلیمرهای پیوندی با شاخه های جانبی کوتاه پلی استایرن متصل به مولکولهای لاستیک به دست می آید.
نتیجه کلی این روش تهیه مواد مقاوم تر از پلی استایرن خالص در برابر ضربه است.

 

استایرن در نقش عامل ایجادکننده اتصالات شیمیایی

از پلیمر شدن استایرن در ایجاد اتصال عرضی در پلی استرهای غیر اشباع نیز استفاده می شود.
معمولا پلی استر های تولید شده پیوندهای دوگانه دارند .چنین رزین هایی به پیش پلیمر معروف هستند. این رزین ها با استایرن مخلوط می‌شوند و محلولی غلیظ ایجاد می‌کنند.
محلول به درون زمینه ای از الیاف شیشه وارد میشود. کامپوزیت حاصل در هر پلیمر شدن استایرن به کمک پیوندهای دوگانه مولکول پیش پلیمر خواص نهایی خود را به دست می آورد.
بدین ترتیب شبکه سه بعدی اصلاح شده با الیاف شیشه به دست می‌آید که ماده کامپوزیت پلیمری نام دارد و ویژگی های بسیار خوبی دارد و در ساخت بتن پلیمرها ،سرویس های بهداشتی و حمام ها به کار میرود.

 

کاربردها

فرم پلاستیکی جامد معمولا در کاربردهای تجهیزات پزشکی مثل لوله های آزمایشگاهی یا موارد روزمره مانند استکان های یک بار مصرف و ظرف ماست و…استفاده میشود.

ظروف یکبار مصرف پلی استایرن
شکل فوم  اغلب برای کاربردهای بسته بندی استفاده میشود.در واقع یونولیت ها که وقتی در خرید ها دور اجناس قرار میگیرد همه پلی استایرن فوم هستند که اصلاحا EPS یا پلی استایرن منبسط شده میگویند.

پلی استایرن برای تزریق پلاستیک

GPPS و HIPS احتمالا پرمصرف ترین و رایج ترین نوع از پلی استایرن برای فرایند تزریق پلاستیک است. GPPS شفاف است اما شکننده در حالیکه HIPS کدر اما خیلی خیلی مقاوم تر است.

ایا پلی استایرن سمی است؟

به طور کلی غیر سمی و بی بو است. این پلاستیک در صنعت بسته بندی مواد غذایی غالب است. در حالی که این امر ممکن است باعث شود فکر کنید که کاملا ایمن است.

در برخی از مطالعات نشان داده است که برخی از اجزای شیمیایی آن به غذا و نوشیدنی ممکن است منتقل شود و خطرات سلامتی بالقوه ای داشته باشد.
ظروف یکبار مصرف غذا که در مراسم و نذری ها در آنها غذا پخش میشود فوم پلی استایرن هستند.
توجه: پلی استایرن قابل اشتعال و شبیه به سایر ترکیبات آلی است، در هنگام سوزاندن آن، دی اکسید کربن و آب تولید می شود.

ویکی پدیا

ارتباط:

09124587915

همکاری در فروش و بازاریابی مواد اولیه پلیمری

1 نظر در “همه چیز در مورد پلی استایرن|گریدهای پلی اسایرن|قیمت خرید پلی استایرن

  1. علیرضا قاسمی says:

    سلام راهنمایی میخواستم درخصوص پلی استایرن که قابلیت تولید لوله کاربرد در حوزه پزشکی داشته باشدشفاف باشد همچنین نسبت به پلی استایرن عمومی شکننده گی کمتری داشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *