همه چیز درباره لوله پلی اتیلن|مصارف،مزایا،معایب،قیمت و خرید

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن از حدود 40 سال پیش استفاده شد و به تدریج با شناخت مزایا و بهبود مداوم این نوع از لوله،لوله های پلی اتیلن جایگزین انواع لوله های بتنی،فولادی،چدنی و نیز لوله های پی وی سی شدند.

انعطاف و چقرمگی لوله پلی اتیلن ،باعث شده که جابجایی و کارگذاری این لوله ها به جای لوله های بتنی بسیار اسان تر و کم هزینه تر باشد.

این لوله ها به راحتی جوش میخورند و نیازی به اتصالات نیست.

لوله پلی اتیلن به صورت عمده به دو دسته تقسیم میشوند:

1-طبقه بندی فشاری

2-طبقه بندی ساختاری

امروزه استفاده از لوله های پلی اتیلن در سامانه های اب رسانی تحت فشار و گاز رسانی به علت مقاومت شیمیایی و فیزیکی بالا،سازگاری با محیط زیست و سهولت حمل و نقل رشد بسیار زیادی داشته است.

پلی اتیلن

پلی اتیلن از پلیمر شدن رادیکالی مونومر اتیلن تولید مییشود و از مقاومت تنشی بالا و جوش پذیری بسیار خوب و مقاومت به خوردگی قابل توجه برخوردار است.

طول عمر لوله پلی اتیلن به صورت نرمال 50 سال در نظرگرفته میشود.از مهم ترین و پرمصرف ترین گرید های پلی اتیلن میتوان به پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین اشاره کرد که هر یک با توجه به خواص کارایی خاص خود را دارند.

1-لوله پلی اتیلن سبک

این گروه از لوله ها  به دلیل وزن پایین و انعطاف پذیری بالا در خطوط کم فشار استفاده دارند.

2-لوله پلی اتیلن سنگین:

این گروه استحکام بیشتر،خزش کمتر،مقاومت شیمیایی و دمایی بیشتر دارند.قدرت ضربه پذیری بالا از خصوصیات این لوله است.

با رشد و پیشرفت گونه های مختلف پلی اتیلن و ظهور تکنولوژی های جدید شاهد ظهور لوله های پلی اتیلن جدی با ویزگی های بهتر و ضخامت کمتر هستیم.

پلی اتیلن های نسل اول و دوم فشار کمتری از پلی اتیلن نسل سوم را تحمل میکرد و از این رو در فشارهای بالا کاربرد خاصی ندارند.

پلی اتیلن PE100 این امکان را ارائه میدهد که در عین حفظ خواص مهندسی فرایند تولید اسان تر شود که باعث پایین تر امدن هزینه های تولید و عرضه محصول با قیمت کمتر میشود.

البته این به معنای بهتر بودن PE100 از PE80 نیست زیرا در صنعت گاز استفاده از پلی اتیلن 80 به دلیل چقرمگی و انعطاف پذیری و جوش کاری اسان تر ترجیح داده میشود.

مصارف لوله پلی اتیلن

پلی اتیلن ها استحکام مکانیکی خیلی بالایی ندارند اما مقاومت شیمیایی انها بسیار بالا است.

لوله های پلی اتیلن فقط برای خطوط آب سرد و سامانه های توزیع اب سرد به کار می روند.

لوله های پلی اتیلنی را نمیتوان با چسب به هم متصل کرد و با ابزار مکانیکی خاردار به هم متصل میشوند.

لوله پلی اتیلن شبکه شده PEX

به دلیل مقاوم نبودن پلی اتیلن در برابر ESCR لوله PE در دمای بالا 50 درجه برای حمل سیال داغ مناسب نیست و استفاده از انها در تاسیسات گرمایشی مشکل افرین است.

در لوله پکس،مولکول های پلی اتیلن با اتصالات شیمیایی شبکه ای شده اند که باعث میشود این لوله ها در برابر نفوذ گاز مقاوم باشند و همچنین تا دمای 95 درجه سانتی گراد کارایی داشته باشند.

همچنین این لوله ها در دمای زیر صفر درجه سانتی گراد هم ضربه پذیری خوبی دارند.

کاربرد لوله های پلی اتیلن شبکه شده PEX

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *